niedziela, 28 lutego 2016

Przedpremierowo: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender - Leslye Walton

 Usiądźcie wygodnie,
                             otwórzcie umysły,
   oderwijcie się na moment od rzeczywistości i
                         pozwólcie wprowadzić się do osobliwego,
                                                            pełnego niezwykłości
                                                                         życia Avy Lavender.
                                                                                         
Miłość, jak powszechnie wiadomo, kieruje się własną logiką, 
za nic mając nasze plany czy zamiary.

 Książka opowiada o historii niezwykłej rodziny Roux, której to dzieje przybliża nam przedstawicielka jego najmłodszego pokolenia - Ava Lavender. Sama jest niezwykle osobliwym jej członkiem. Nazywana zazwyczaj przez obcych Aniołem, pół - ptakiem, czy też znakiem od Boga przyszła na świat wraz, z wyrastającymi z jej pleców skrzydłami. W przepełnionej smutkiem historii własnej rodziny, jak i w otaczającym ją świecie, szuka prawdy na temat własnego pochodzenia. Tak samo jak jej prababka, babka oraz matka stawia czoło nie tylko własnemu przeznaczeniu, lecz również miłości i wszystkich jej obliczom - nie tylko tym kolorowym.

 „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” to specyficzna, pełna magii, jak i smutku książka, której historia porywa i nie pozwala pozostać obojętnym wobec losów jej bohaterów. Wraz z każdą, kolejną stroną; mijającymi na niej minutami, dniami, czy latami zdajemy sobie sprawę, jak bardzo, jesteśmy związani z członkiniami rodu Roux oraz z przewijającymi się przez życia tych kobiet, ludźmi. Jak mocno przeżywamy ich chwile szczęścia, smutku, czy też tak liczne momenty przepełnione łzami oraz niespełnionymi nadziejami. Taka właśnie jest ta książka. Pełna emocji, ciążących na sercach bohaterów, niewypowiedzianych słów oraz prawd, do których niekiedy trzeba dojrzeć.

„Dla wielu byłam wcieleniem mitu, uosobieniem najwspanialszej legendy i baśni. 
Inni uważali mnie za zmutowanego potwora. 
Ku mojemu nieszczęściu raz zostałam wzięta za anioła.”

 Nie jestem w stanie wyrazić za pomocą słów jak bardzo zostałam oczarowana historią przedstawioną przez Avę Lavender. Jej prawdziwością, zestawioną z wyłaniającą się ze stron magią, pięknem słowa oraz historii, niezwykłością zdarzeń i postaci, a także możliwością odnalezienia w historii samego siebie. Zawsze ciężko jest mi pisać recenzje, o książkach, które pokochałam, gdyż, jak mam wrażenie żadne użyte przeze mnie słowa, nie oddadzą niezwykłości przeczytanej przeze mnie pozycji. Tak też jest i tym razem... To jedna z książek o których nie powinno się zbyt wiele czytać. 
Ją powinno się po prostu p r z e c z y t a ć. 

 Historia rodu rodziny Roux jest idealnie dopracowana. Pozbawiona, choćby jednego detalu, bohatera, zdarzania, czy też nadanej powieści, nuty niezwykłości stałaby się niepełna. Niczym puzzle z brakującym, jakże istotnym ich elementem. Dzięki streszczeniu przez Avę żyć czterech pokoleń jej rodziny, czytelnik staje się nie tylko świadkiem żyć ich przedstawicieli, lecz również, wraz z bohaterami, poznaje oblicza miłości, straty, wiary oraz niedoskonałości samego życia. Książka ukazuje nam także, jak ulotna potrafi być chwila oraz jak bardzo, niektóre rzeczy z naszej przeszłości mogą oddziaływać na resztę naszego życia, niekiedy przesłaniając to, co w nim najważniejsze.

„- Wydaje mi się po prostu, że nie powinnaś pozwalać innym ludziom się d-definiować - powiedział szybko. 
- Myślę, że mogłabyś być, kim tylko zapragniesz.”

  Inna. Taka jest ta książka. Taka jest sama Ava - nasza osobliwa bohaterka. Czy wyróżnianie się z tłumu, równoznaczne jest z byciem kimś złym? Poglądy bohaterów książki na tę kwestię, tak jak ludzi w prawdziwym życiu są najróżniejsze. To co inne, dla jednych może być piękne, u innych prawdopodobnie wywoła poczucie niepokoju. Może również być głównym powodem cierpienia, osoby ową innością obdarzonej. Leslye Walton zaskakuje wieloznaczeniowością napisanej przez siebie powieści. W, z pozoru niezwykłej historii, ukrywa przyziemne problemy, życiowe lekcje oraz rzeczy bliskie każdemu z nas, nie tylko obdarzonej skrzydłami Avie, co pozwala utożsamić się z przewijającymi się przez karty powieści postaciami. 

 Autorka w swej książce buduje niezwykły, osobliwy klimat, który nie pozwala, niemal od pierwszego spotkania z bohaterami, odłożyć jej na bok. Dawno nie spotkałam tak wyjątkowej historii. Większość, wydawanych w dzisiejszych czasach pozycji ginie w natłoku podobnych, tematycznie zbliżonych, niewymagających oraz przeciętnych dzieł. Niekiedy jednak pojawiają się perełki, które przywracają wiarę w bezgraniczność wyobraźni oraz talent do tworzenia piękna przy pomocy słowa. Obydwiema tymi rzeczami obdarowana została Leslye Walton, ukazując nam wzruszającą oraz piękną historię czterech, pokrzywdzonych przez los kobiet. Ich dzieje obleczone zostały w trzepot ptasich skrzydeł, światło księżyca w czasie trwania nocy przesilenia letniego oraz zapach pieczonego na zakwasie chleba. 

„To, że miłość nie wygląda tak, jakbyś tego chciała, 
nie znaczy, ze jej wokół ciebie nie ma.”

 Bohaterowie tej książki to rozległa feeria osobowości, a co za tym idzie - różnych problemów, spojrzeń na otaczający ich świat. Uwielbiam sposób w jaki autorka serwuje czytelnikowi stworzoną przez siebie historię. Robi to poprzez plastyczny przesiąknięty do cna emocjami język oraz niecodzienny talent do snucia opowieści. Nie skupia się jedynie na bliskich Avy, wchodzi do głów sąsiadom, miłościom życia, czy też nader pobożnemu młodemu mężczyźnie - Nathanielowi Sorrows, którego pojawienie się w mieście, okazuje się być początkiem dramatycznych wydarzeń w życiu młodej, obdarzonej skrzydłami dziewczyny. Jego wątek jest niezwykle ciekawym elementem fabuły, możliwością postawienia kontrastu pomiędzy obsesją oraz miłością, a także wiarą i fanatyzmem. 

 Ta książka, drogi czytelniku sprawi, że niektórych momentach, uśmiechnięty, lekki niczym piórko wniesiesz się wysoko w górę, by po przewróceniu kolejnej strony opaść, z krwawiącym, podziurawionym sercem prosto na ziemię. Leslye Walton rzuci na Ciebie, poprzez swoją książkę urok, a odparcie wytworzonego poprzez lekturę uwielbienia będzie... niemożliwe. Złagodzi go, jednocześnie pogłębiając, jedynie sięgnięcie po kolejną pozycję owej autorki, nad którą... ponoć trwają prace. 

„Miłość potrafi zrobić z nas głupców.”

 Pokochałam opowieść Avy Lavender za piękno, gamę towarzyszących mi podczas czytania emocji, za przemycone wartości oraz życiowe lekcji, za cudowną przygodę, którą chciałabym móc zacząć od nowa, za niejednokrotnie złamane serce, za osobliwych bohaterów oraz pokazanie, że oryginalność i magia wciąż istnieją. Niewątpliwie powrócę do tej historii, by ponownie odnajdywać wraz z Avą odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Tę książkę czyta się zdecydowanie zbyt szybko. Zbyt szybko żegnamy się z rodziną Roux. Owa pozycja ona niespełna trzysta stron, jednak tutaj zostało powiedziane już wszystko - w pięknym i niepowtarzalnym stylu.

 Jeśli, więc pragniesz niezapomnianej lektury, w której świat rzeczywisty napotyka na swej drodze duchy, liczne przesądy oraz uskrzydloną dziewczynę koniecznie sięgnij po  „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender”. To wyjątkowa, przepiękna, łamiąca serce książka, o której długo nie zapomnisz. 
To piękno i magia w czystej postaci.

PREMIERA 2 MARCA!
Za możliwość przeczytania książki przedpremierowo dziękuję Wydawnictwu SQN!

★★★★★★★★★★

15 komentarzy:

 1. Okładka prosta i stawia na minimalizm, ja jestem nią oczarowany. Jeżeli jeszcze treść idzie w komplecie z wyglądem to wiem, że muszę to mieć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z każdym słowem Twojej przepięknie napisanej recenzji. Sama niczego bym lepiej nie wyraziła. Wczoraj skończyłam tę powieść i kiedy ktokolwiek pyta mnie o zdanie, na język ciśnie mi się tysiąc słów, a żadne z nich nie jest w stanie należycie jej opisać. To smutna prawda, że w dzisiejszych czasach wszystkie te książki są takie same. Schematyczne i przewidywalne. Ale taka perełka jak ta, wszystko to wynagradza, bo to naprawdę przegenialna powieść.

  OdpowiedzUsuń
 3. To mnie zaskoczyłaś, teraz na pewno muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow... co za ocena!! Niezmiernie mnie to cieszy :D Osobliwy klimat, emocjonująca i oryginalna fabuła i świetna bohaterka to niewątlenie rzeczy, które bardzo zachęcają do przeczytania tej powieści :) Nie żeby trzeba było mnie namawiać, bo książę straszne chcę przeczytać!!
  Pozdrawiam.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydanie tej książki jest przepiękne <3 Cieszę się, ze książka tak bardzo przypadłą mi do gustu! Tym bardziej narobiłaś mi na nią ochotę :D Zapowiada się fantastyczna lektura! ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, cudowna recenzja! Teraz jeszcze bardziej nie mogę doczekać się przeczytania tej pozycji :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, cudowna recenzja! Teraz jeszcze bardziej nie mogę doczekać się przeczytania tej pozycji :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Prześliczna okładka. *^*

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna pozytywna recenzja, chyba się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie pozwoliłam sobie na wczytanie się w Twoją recenzję, jako że dziś zaczynam lekturę, ale mam nadzieję, że mnie również tak zachwyci jak Ciebie :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta okładka jest fenomenalna! Koniecznie muszę się za tę powieść zabrać <3 Fabuła, oprawa graficzna i Twoja recenzja utwierdziły mnie w przekonaniu, że musi trafić na moją listę "must have" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam tę książkę na stronie SQN i bardzo mnie zainteresowała, choć książki z magią i przeznaczeniem w tle na ten moment trochę mi się przejadły :)

  https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękna recenzja. Właśnie czekam ba mój egzemplarz, także zobaczymy czy i mi spodoba się dziewczyna ze skrzydłami

  OdpowiedzUsuń
 14. Jest o tej książce bardzo głośno i pomimo, że nie jest ona zbytnio w moim stylu, mam na nią ogromną ochotę. Zachęciła mnie również twoja recenzja.
  Buziaki!
  http://filigranoowa.blogspot.com/2016/03/sto-lat-konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 15. Zakup tej książki chodzi za mną od pierwszej chwili, gdy ją ujrzałam, a Twoja recenzja przekonuje mnie, że chyba trzeba będzie wreszcie wybrać się do księgarni. Uwielbiam takie pozycje, które wywołują emocje i zmuszają do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń

Dzień dobry (czy też dobry wieczór) drogi książkoholiku!
Każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz to dla mnie ogromna dawka motywacji. Chętnie poczytam o Twoich przemyśleniach względem omawianej pozycji, postu, odpowiem na nurtujące Cię pytania, postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, by Ci pomóc!
Koniecznie pozostaw również link do swojej działalności internetowej.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia