wtorek, 19 stycznia 2016

AKADEMIA PENNYROYAL - M.A. LARSON

„Akademia Pennyroyal szuka odważnych dziewcząt, które chcą zostać księżniczkami, i śmiałych chłopców, którzy chcą zostać rycerzami. Przybywajcie!”
  
  W magiczny świat, inspirowany baśniami braci Grimm, pełen rycerzy, księżniczek, smoków oraz złowieszczych wiedź, wprowadza nas bezimienna dziewczyna, którą w pierwszych rozdziałach książki, odnajdujemy błądzącą samotnie po lesie. Jej celem jest Akademia Pennyroyal, która w swych murach szkoli zarówno pragnące zostać księżniczkami dziewczęta, jak i aspirujących do rangi, wojujących ze smokami rycerzy, chłopców. Młoda dziewczyna odnajduje podczas nauki w szkole swą zagubioną tożsamość, historię swej rodziny oraz prawdziwych przyjaciół, u których boku stawia czoło trudom oraz niebezpieczeństwom czyhającym na każdym kroku.

 Bajki są nieodłącznym elementem życia niemal każdego człowieka. Opowiadane przez bliskich w latach dzieciństwa, zakorzeniają się gdzieś głęboko w nas, otwierając tym samym w naszych głowach drzwi do nowych, pełnych magii światów. Niestety, zdolność do powrotu, do owych krain zanika wraz z wiekiem, zamykając częściowo drzwi do bezgranicznych wrót wyobraźni. Lecz, czy nie każdy z nas pragnie niekiedy ponownie dać ponieść się magii baśni? Akademia Pennyroyal daje taką właśnie możliwość. 

„- Evie, wiele jeszcze musisz nauczyć się o ludziach - odparła Maggie. 
- Lekcja pierwsza: wszyscy jesteśmy wariatami.”

  Sądziłam, iż napotkałam na swej drodze książkę adekwatną dla dzieci chodzących do szkół podstawowych, bądź młodszych.  Bałam się jej prostoty i elementów zadowalających jedynie osoby, w tym właśnie wieku. Jakże wielkie było, więc moje zdziwienie, gdy niemal od pierwszej kartki tego dzieła, mimo moich lat, dawno przekraczających wiek jednocyfrowy, spostrzegłam, iż zakochałam się w tej pozycji bez pamięci! Czułam się wraz z wdrążaniem w lekturę, dokładnie tak jakbym czytała ukochaną baśń. A raczej baśnie, gdyż dzieło pana Larsona czaruje światem, w którym znaleźć możemy wiele elementów oraz postaci zaczerpniętych z baśni braci Grimm. 

  Akademia Pennyroyal” zachwyca pięknem użytego do jej napisania języka, niezwykłością świata oraz zdolnością do wywołania uśmiechu, w chwili dostrzeżenia powiązań z baśniowymi pierwowzorami. To naprawdę bajkowa powieść z wyraziście wykreowanymi bohaterami oraz licznymi zwrotami akcji, które zaskakują nawet dojrzałego czytelnika. To nie jest książka jedynie dla dzieci. Jest przepełniona przygodą oraz garścią magii, która porwie osoby, w każdym przedziale wiekowym.

Ty decydujesz o tym, kim chcesz być. Nikt inny.

  Bohaterowie tej książki ujęli mnie swymi wyrazistymi kreacjami, swoją odwagą, empatią oraz dobrocią, bądź... wręcz przeciwnymi cechami... Niemal każdy z nich dawał nam osobną lekcję na temat życia, począwszy od głównej bohaterki, przez Maggie, po Bazylu skończywszy. Bardzo się z nimi zżyłam i nieuchronnie nadciągające pożegnanie,  starałam się odkładać w czasie, na możliwe jak najdłuższy okres. Ta książka była niezwykle przyjemnym, pełnym magii towarzyszem podróży. Mam nadzieję, że na jej drugą część nie będę musiała długo czytać, ponieważ książka Larsona słusznie zasługuje na porównywanie jej do znamienitej serii J. K. Rowling. 

 Najbardziej jestem wdzięczna tej lekturze za jedno - za odnalezienie we mnie dziecka, które jak się okazało kryło we mnie zawsze i naprawdę uwielbia słuchać historii o rycerzach, księżniczkach, smokach oraz przerażających wiedźmach. Świat, który wykreował autor, mimo oczywistych nawiązań oraz inspiracji, wydaje być się bardzo oryginalny. Możemy na przykład poznać księżniczki, z trochę innej, bardziej... wojowniczej strony. 

- Nie zawsze dobrze jest mieć wybór - powiedziała. 
- Łatwo dokonać niewłaściwego.

 Z całego serca polecam Wam lekturę tej książki. To przygoda, na którą warto się załapać; dla dzieci i nie tylko. Przecież każdy z nas tęskni niekiedy za dzieciństwem. Może warto przybliżyć sobie jego czasy? Gwarantuję Wam, iż tak właśnie się stanie, a uśmiech oraz wyraz zaskoczenia, nie raz zagoszczą na Waszych twarzach. 

Za możliwość przeczytania, tej baśniowej książki dziękuję Wydawnictwu Mamania! 


★★★★★★★☆☆☆

9 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Może przeczytam jak zobaczę ją w bibliotece. Na razie mie mam ochoty na takie klimaty.
  Pozdrawiam

  http://wszystkocowiemoksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo, że nie czytam już takich książek, to "Akademia Pennyroyal" urzekła mnie, odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Intrygująca i piękna okładka, interesujący opis no i baśnie - to definitywnie moje klimaty! Tym bardziej przekonują pozytywne recenzje - takie jak Twoja <3
  Bardzo mi się tu u Ciebie podoba,więc zyskałaś nową czytelniczkę i komentatorkę :)
  Zaczytanego wieczoru!
  Charlotte
  http://my-life-in-bookland.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Baśniowy świat? To coś dla mnie. Sporo osób się zachwyca tą książką i coraz bardziej się się do niej przekonuję :)
  ściskam :*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś mnie nie ciągnie do tej pozycji, ale może kiedyś ;)

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się nad tą lekturą, ponieważ czuję, że to są moje klimaty, a porównywanie jej do serii Rowling, tym bardziej mnie w tym przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też myślałam, że to propozycja dla młodszego czytelnika, ale skoro ten baśniowy świat tak zachwyca, to może powinnam rozważyć sięgnięcie po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam zamiar niedługo ją przeczytać i zdecydowanie zachęciłaś mnie do sięgnięcia po nią! Myślałam, że będzie to pozycja dla kogoś jeszcze młodszego ode mnie i pozycja nie przypadnie mi do gustu, a jednak jest inaczej.:D

  czasdlaksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ miałam nosa do tego tytułu, uwielbiam takie klimaty i już nie mogę się doczekać aż się za nią zabiorę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wierzę, że książka jest dobra, ale jednak wydaje mi się, że nie jest w moim guście czytelniczym, więc tym razem muszę sobie odpuścić.

  OdpowiedzUsuń

Dzień dobry (czy też dobry wieczór) drogi książkoholiku!
Każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz to dla mnie ogromna dawka motywacji. Chętnie poczytam o Twoich przemyśleniach względem omawianej pozycji, postu, odpowiem na nurtujące Cię pytania, postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, by Ci pomóc!
Koniecznie pozostaw również link do swojej działalności internetowej.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia