niedziela, 1 listopada 2015

WYBRANA - NAOMI NOVIK

 Każdy z nas posiada swoją ulubioną baśń bądź legendę, zależnie od tego czego więcej wpajano mu w tym magicznym okresie, jakim jest dzieciństwo. Naomi Novik natomiast wychowała się polskich baśniach i wierzeniach, które przepięknie zdołała wpleść w swoją najnowszą książkę, wypełnioną nimi po brzegi.

 Agnieszka mieszka wraz ze swoją rodziną oraz bliską przyjaciółką Kasią w Polnii, sąsiadującej z wrogą Rusją krainie. Oba terytoria toczą od dawien dawna zacięte wojny, lecz jako przeciwnicy nie są jedynym wrogiem jaki czyha na każdą z krain. Złowrogi Bór rozrasta się z roku na rok porywając ludzi i zabierając ich niekiedy na zawsze. Lecz gdy zdarza się, że ich wypuszcza... nikt nie jest już tym kim był kiedyś... Istnieje jednak czarodziej chroniący Polnię przez atakami Boru. Nazywa się Smok i co każde dziesięć lat zabiera do swojej wieży jedną najpiękniejszą i najbardziej utalentowaną siedemnastoletnią dziewczynę z okolicy. Wybór jakiego dokonuje tym razem dziwi nawet jego samego...
 Potencjał baśni, wierzeń, legend można bardzo łatwo zaprzepaścić, tworząc kolejną, zwykłą książkę, w której romans to główny temat, a próba opowiedzenia bajki na nowo schodzi na poboczny tor. Naomi Novak jednak robi coś czego niemal w ogóle się nie spodziewałam. Przeplata magię, znane nam jako mieszkańcom Polnii elementy oraz niezwykle subtelny wątek miłosny, będący jedynie maleńkim fragmentem przepięknej całości. Nietuzinkowość, oryginalność, piękny dobór słów, wylewająca się ze stron magia to mieszanka, którą funduje nam pani Novik, wpuszczając powiew świeżości do literatury młodzieżowej.

  Mimo, iż przyglądając się tej przepięknie wydanej i napisanej książce odnosimy wrażenie, iż cofamy się w czasie, ponownie czytając ulubione bajki w towarzystwie rodzeństwa bądź rodziców to jest to jednak mroczna baśń nie pozwalająca nam odejść od swojej historii. Jestem zakochana w sposobie w jakim została nam opowiedziana ta historia! Jest wręcz... bajkowy. Nie można ujarzmić uśmiechów zachodzących na twarz, gdy zdajemy sobie sprawę z powiązań do tradycji, baśni, wierzeń naszego kraju. To jak małe niespodzianki znajdywane na kartach powieści! 

 Wyraźnie zarysowani bohaterowie to kolejny plus tej historii. Poczynając od walecznej, odkrywającej siebie i świat, w którym dotychczas żyła Agnieszkę, poprzez Kasię o czystym niczym łza sercu i tajemniczego, sarkastycznego Smoka. Morze postaci jakim zalewa nas autorka nie jest problematyczne jak może się wydawać. Mamy czas na poznanie każdego z nich, zrozumienie jego roli, polubienie bądź znienawidzenie. Mimo, iż były postacie, takie jak Kasia, które nie przemówiły do mnie w stu procentach (być może przez fakt papierowości i doskonałości jaką emanowała) pokochałam tę historię na tyle, że te mankamenty nie były przeszkodzą, lecz elementem cudownej układanki.

 Podchodziłam do tej książki z nie małymi wymaganiami. Postawiłam wysoką poprzeczkę, gdyż poprzednie spotkania z tego typu tematyką, nie pozostawały zbyt pozytywnie zapadającymi w pamięć. Mało kto wychodzi zwycięsko z tematu jakim jest baśń, czy legenda. Przecież jak można przeinaczyć, zmienić coś co już jest doskonałe? Naomi Novik natomiast wygrała i przeskoczyła moją poprzeczkę  z łatwością, która zaskoczyła mnie samą. Jej powieść to delikatnie stąpanie między dwoma światami.. tak rzeczywiste i intensywne, że powrót do rzeczywistości wydaje się abstrakcją. To najprawdziwsze objawienie literackie.

  Tę książki czyta się z ciekawością i zachwytem. Miło przeczytać historię i widzieć tak znajome elementy i postacie jak „Baba Jaga” użyte w tak zaskakujący sposób. Co tu więcej mówić? Przepiękna okładka idealnie oddaje klimat tej niesamowitej historii. Nie zawsze można czuć magię czytając książkę. Podczas lektury „Wybranej” można ujrzeć ją między słowami.

Jeśli dziwi Cię brak cytatów w tej opinii, obecnych we wszystkich dotychczasowo opublikowanych przeze  mnie recenzjach, wiedz, że to nie zdania, lecz całe strony, rozdziały oddawały magię i piękno tej historii. Jeśli chcecie je ujrzeć, musicie koniecznie zaopatrzyć się w egzemplarz książki Naomi Novik.

Jeśli uwielbiasz baśnie, wierzenia Słowian i chcesz zobaczyć jak zmierzyła się z tym tematem amerykańska autorka pochodzenia polskiego - bierz w ciemno. 
To będzie wspaniały powrót do dzieciństwa.

★★★★★★★★★☆

4 komentarze:

 1. Aż taka wysoka ocena? Myślałam, że to jakiś średniak, a tu proszę... Muszę poważnie zastanowić się ponownie nad kupnem.

  Druga Strona Książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro tak polecasz, to chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam się szczerze, że gdyby nie Twoja recenzja, to pewnie bym nawet o tej książce nie słyszała, ani jakoś szczególnie się nią nie zainteresowała. A tak, to cóż - może jednak pomyślę nad jej sięgnięciem.
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam jakoś na samym początku października i muszę przyznać, że troszkę czasu zabrała mi ta opowieść. Były w niej takie momenty, które porywały i strony mijały prędko. Były i takie, kiedy lektura nie szła aż tak szybko jak bym chciała. Podobał mi się cały motyw Boru - jego historia i stała obecność....a przede wszystkim mieszkańcy. Tutaj dla mnie była cała baśniowość "Wybranej". Może oceniam powieść troszkę niżej bo nie polubiłam jakoś bardziej żadnego z bohaterów. Całość lektury wspominam jednak bardzo pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń

Dzień dobry (czy też dobry wieczór) drogi książkoholiku!
Każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz to dla mnie ogromna dawka motywacji. Chętnie poczytam o Twoich przemyśleniach względem omawianej pozycji, postu, odpowiem na nurtujące Cię pytania, postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, by Ci pomóc!
Koniecznie pozostaw również link do swojej działalności internetowej.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia