czwartek, 23 lipca 2015

CUD CHŁOPAK - R. J. PALACIO

Niektóre książki piszę się po to by je napisać. Nie oszukujmy się, że jest inaczej.
Niektóre książki pisze się jednak po to by były życiową mądrością, by uczyły, by pozwoliły zrozumieć. Panie, panowie, oto książka, która zdecydowanie zalicza się do tej drugiej kategorii.


„...co tu dużo gadać, świat nie był łaskawy dla auggiego pullmana.”
[str. 270]

  „Wzruszająca opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August urodził się ze zniekształconą twarzą. W wieku 10 lat po raz pierwszy idzie do szkoły, gdzie styka się z nietolerancją i ostracyzmem kolegów. Pogoda ducha i wewnętrzna siła sprawiają jednak, że chłopiec pokonuje kolejne trudności i zdobywa uznanie otoczenia..”

  Uwielbiam książki, w których dzieci, nastolatkowie, czy nawet dorośli są inni, nie posiadają żadnych super-mocy, nic z tych rzeczy. Wyróżniają się jednak na tle reszty poprzez swoje przekonania, charakter, czy tak jak Auggie, wygląd. To opowieść o zwykłym, nie-zwykłym chłopcu, która porusza swoją prawdziwością i niecodziennym spojrzeniem na świat. Miło czasem postawić się na czyimś miejscu, zatrzymać się choć na moment i pomyśleć, że czasem jedno słowo, jeden gest może mieć tak ogromne znaczenie, o które byśmy nawet go nie podejrzewali. Bycie przez chwilę tym chłopcem, jego siostrą i wieloma innymi osobami pozwoliło mi wiele zrozumieć, a również poruszyło drzemiące we mnie uczucie empatii.

„Nie kocha się oczami, prawda? Kocha się sercem.”
[str.304]

  Życie Augusta nie należy do najprostszych. Przepełnione jest operacjami i ukradkowymi spojrzeniami. Pokochałam humor tej książki, jej jak się potem doczytacie bohaterów, prawdziwość świata. To CUD książka, ot co.

  Nie mamy do czynienia jedynie a Augustem, którego historia choć smutna, daje nadzieje. Otrzymujemy możliwość zajrzenia do głowy między innymi nastoletniej Olivii, niezwykle silnej siostry Auggiego, której życie wcale nie jest takie proste. Patrząc na tę historię z głębszej perspektywy można zauważyć, że nie mamy do czynienia jedynie z tragedią głównego bohatera, cudownego chłopca, lecz również z osobami go otaczającymi. Każda z nich zasłużyła na rozdział w tej pięknej książce, historie i motywy każdej były niezwykłym dopełnieniem i podróżą po stworzonym przez autorkę świecie. Czasem, żeby zrozumieć trzeba spojrzeć z nieco szerszej perspektywy, pani Palacio dała nam taką możliwość. Jej bohaterowie, tak wyraźnie wykreowani pozostają w pamięci mimo, iż to nie oni są głównym tematem książki.

„...my, istoty ludzkie, jesteśmy nie tylko zdolni do bycia dobrymi ludźmi, lecz również możemy wybrać bycie dobrymi ludźmi.”
[str.396]


Język ten był prosty, czego minusem nazwać nie można, gdyż głównym narratorem książki jest dziesięcioletni chłopiec. Książka jednak bawiła mnie do łez, powodowała nostalgię i długo po zakończeniu pozostawała w pamięci. Przeczytałam ją zaledwie w kilka godzin i za każdym razem gdy próbowałam ją odłożyć na bok i zająć się czymś pożytecznym, jak na przykład sprzątnięciem mieszkania jakaś tajemnicza siła ponownie zmuszała mnie do sięgnięcia po dzieło Palacio. Nie, żebym jakoś szczególnie się opierała.

„Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w żuciu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nasz zwycięża ten świat.”
[str.414]

  Jeśli szukacie c z e g o ś innego, poruszającego, pięknie napisanego z niezwykłym przekazem oraz momentami zmuszającymi do dłuższej refleksji, nie wahajcie się. Poznajcie historię Auggiego, jego rodziny i przyjaciół.
★★★★★★★★☆☆

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam TAKIE książki. Takie, które trafiają prosto w serce, a po Twojej recenzji wiem, że ta taka właśnie jest :) Poza tym jest inna, inna niż wszystkie. Jestem bardzo ciekawa treści :)

  Pięknie napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham tą książkę! Jest naprawdę niezwykła i porusza bardzo ważne problemy. Powinno być o niej głośniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to już bywa w tym świecie, że to co najpiękniejsze jest niekiedy najskrzętniej ukryte ;) Trzeba odnajdywać takie perełki i o nich opowiadać!

   Usuń
 3. Przepiękna jest ta książka, po prostu.

  OdpowiedzUsuń

Dzień dobry (czy też dobry wieczór) drogi książkoholiku!
Każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz to dla mnie ogromna dawka motywacji. Chętnie poczytam o Twoich przemyśleniach względem omawianej pozycji, postu, odpowiem na nurtujące Cię pytania, postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, by Ci pomóc!
Koniecznie pozostaw również link do swojej działalności internetowej.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia