środa, 11 lipca 2018

subiektywny przegląd premier \\ lipiec 2018

 Co przyznać trzeba, lipiec, w porównaniu do swych poprzedników, wypada nieco bladziej pod względem premier. Będąc bardziej szczegółowym, owa rachityczność dotyczy głównie ich ilości. Nie tylko czytelnicy, ale również i wydawcy kierują się najwidoczniej chętniej ku wypoczynkowi, niżeli ciężkiej pracy. To jednak nie oznacza, że premier nie ma wcale oraz, że są one w jakimś stopniu nieinteresujące. Spośród nadchodzących letnich, lipcowych premier wybrałam te moim zdaniem najciekawsze. Sama spośród nich dostrzegam parę perełek! A wy koniecznie sprawdźcie co przykuło wzrok dziewczyny z książkami tym (nieco spóźnionym) razem oraz kliknijcie przycisk czytaj dalej!


Dziecko szóstego słońca. W co wierzy Meksyk \\ Ola Synowiec \\ 11.07

Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.
Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.


Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego \\ Bohdan Hiryniewicz \\ 12.07


Wspomnienia Bohdana Hryniewicza to książka wyjątkowa. Uzdolnienia, wykształcenie techniczne i fenomenalna pamięć autora, jak również niezwykle staranny research przeprowadzony podczas pracy nad książką pozwoliły mu odtworzyć wydarzenia czasów wojny – ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego – niezwykle rzetelnie. Autor, co nie jest typowe dla pamiętnikarzy PW, pochodzi z Wilna, a do Warszawy przeprowadził się dopiero w 1943 roku. W Powstaniu był jednym z najmłodszych łączników, a jego dowódca wnioskował o nadanie mu odznaczenia Virtuti Militari (ostatecznie Hryniewicz otrzymał, także jako jeden z najmłodszych, Krzyż Grunwaldu). W czasie Powstania walczył m.in. na Starym Mieście. Relacja z Powstania jest żywa, dynamiczna, a zarazem zawiera mnóstwo szczegółowych i starannie sprawdzonych informacji.


Na plaży Chesil \\ Ian McEwan \\ 13.07

Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów.

Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują małżeństwo – ona boi się fizycznego zbliżenia, on obawia się, że nie sprosta czekającemu go zadaniu. Niemożność pokonania barier i nieumiejętność rozmowy o wspólnych problemach doprowadzą do dramatu…


Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada \\ Thomas Sjöberg \\ 14.07

Bergman-reżyser i Bergman-człowiek.
Czytelnik sam oceni, który z nich jest mu bliższy.

Ingmar Bergman miał pięć żon, dziewięcioro dzieci i niezliczone kochanki. Swoich aktorów traktował przedmiotowo – najważniejszy był film. Jako nastolatek fascynował się niemieckim nazizmem. Nie
znosił, gdy ktoś mu się sprzeciwiał. Był prawdziwym tytanem pracy, konsekwentnym, zdyscyplinowanym i punktualnym, i tego samego wymagał od innych.

Większość wielbicieli twórczości Ingmara Bergmana potrafi wymienić z pamięci wiele jego znakomitych filmów. Siódma pieczęć, Jajo węża, Źródło, Persona czy Wieczór kuglarzy znane są wszystkim miłośnikom kina. Niewiele wiemy o Bergmanie jako o człowieku – o jego słabościach, wadach i ułomnościach. Jeszcze mniej wiadomo o jego prywatnym życiu i grzechach młodości. Thomas Sjöberg postanowił uzupełnić naszą wiedzę na ten temat i zdjąć z piedestału postać światowej sławy reżysera.


Pamiętasz tamto lato \\ Bogna Ziembicka \\ 18. 07


Cztery kobiety, jeden mężczyzna i świat, który runął

Lato 1939. Hrabina Olga Mężyńska wraz z synem Teofilem, jego żoną Bisią i służącą Lorcią spędzają wakacje w Juracie. Wydarzeniem sezonu jest bal maskowy w hotelu Lido. Królową balu zostaje ciemnowłosa, czarnooka Klementyna, która za nic ma maniery i konwenanse. Jej urok hipnotyzuje. Gdy tańczy z Teofilem, widać, że tych dwoje trudno będzie rozdzielić.

Czy po wojennej zawierusze ścieżki czterech kobiet przetną się ponownie? Co wtedy zobaczą w swoich oczach? Czy połączy je coś więcej niż miłość do tego samego mężczyzny i niezapomniane lato nad Bałtykiem?

Historie Olgi, Bisi, Lorci i Klementyny, ich marzenia, plany i sposób na przetrwanie w burzliwej powojennej rzeczywistości składają się na przejmującą opowieść o meandrach ludzkich uczuć oraz polskiej historii. Od tej powieści nie sposób się oderwać.

Vernon Subutex. Tom 3 \\ Virginie Despentes \\ 23.07

Życie Vernona przyspieszyło jak transfer danych w internetowym gniazdku. Subutex, który sprzedawał płyty z muzyką, wolny ptak lat dziewięćdziesiątych, trafia do klatki XXI wieku. Ekran smartfona odebrał bezpowrotnie temu przystojnemu niegdyś mężczyźnie możliwość bezczelnego flirtu na przystanku metra. Ale jak to? Przecież to Francja! Liberté, égalité, fraternité!

Równość – którą wyznacza grubość twojego portfela?
Wolność – dopóki nie zdechnie ci bateria w komórce?
Braterstwo – tylko gdy zbytnio nie przeszkadzasz znajomym w ich codziennym, poukładanym życiu?
Nowy sztandar światowej rewolucji powiewa dziś wysoko i proponuje nam trzy chwytliwe hasła: rasizm, zniewolenie, wrogość!

Czy niesprzedajny punkowy guru okaże się taką samą szmatą, za jaką ma resztę społeczeństwa? Ostatnia część społecznej satyry. Koniec. Punk is dead, ale anarchia wciąż żyje.

Ostre przedmioty \\ Gillian Flynn \\ 4.07

W rodzinnym miasteczku dziennikarki śledczej Camille Preaker dochodzi do dwóch szokujących zbrodni: zostają zamordowane dwie dziewczynki, a ona ma opisać toczące się śledztwo. Camille musi więc wrócić do Wind Gap, małej, dusznej mieściny w stanie Missouri, z której uciekła i której szczerze nienawidzi.

To tam przed laty umarła jej siostra, to tam po raz pierwszy Camille zaczęła kaleczyć swoje ciało, to tam nadal mieszka jej despotyczna matka.

Ciężki małomiasteczkowy klimat, pęczniejący od tajemnic i intryg, poczucie strachu zawieszone w nieruchomym, wilgotnym powietrzu i demony przeszłości, z którymi Camille musi sobie poradzić. Czy będzie w stanie to przetrwać? Czy morderca uderzy raz jeszcze?Wojna i pokój. Tom III i IV \\ Lew Tołstoj \\ 9.07

Intrygi i namiętności czasów wojny. 
Oto dalszy ciąg imponującego dzieła Tołstoja Wojna i pokój. W III tomie tej rosyjskiej epopei narodowej wojska napoleońskie nieuniknienie zbliżają się do Rosji, aż w końcu Francuzi wkraczają do Moskwy. Tom IV to przede wszystkim spiski i zamachy, bitwa pod Borodino, klęska Napoleona oraz finały wielkich historii miłosnych. Mimo wojennej zawieruchy życie musi toczyć się dalej.

Powieść rosyjskiego mistrza, Lwa Tołstoja, jest arcydziełem realizmu podziwianym przez późniejszych pisarzy – Isaaka Babela, Johna Galsworthy’ego, a nawet Thomasa Manna. Również współcześnie zachwyca nie tylko czytelników, ale także widzów teatralnych, kinowych i telewizyjnych.


The Kissing Booth \\ Beth Reekles \\ 7.07

Poznajcie się: oto Rochelle Evans: ładna, popularna dziewczyna, która jeszcze nigdy się nie całowała. A to Noah Flynn: nieprzewidywalny, atrakcyjny podrywacz.

Kiedy Elle postanawia poprowadzić stoisko z pocałunkami podczas wiosennej zabawy szkolnej, całus Noah wywraca jej życie do góry nogami. Rozum każe Elle trzymać się od Noah z daleka, ale serce chce być jak najbliżej niego – ich związek nie przypomina bajki i może źle się skończyć. Czy Elle czeka szczęśliwe zakończenie?41 dni nadziei \\ Tami Oldham Aschcraft, Susea McGearhart\\ 4.07

Kiedy Tami poznaje Richarda, szybko zdaje sobie sprawę, że to mężczyzna jej życia – oboje kochają przygodę i żeglowanie. Wkrótce zostają parą i razem wyruszają jachtem z Tahiti do Kalifornii. Spokojna podróż zakochanych staje się koszmarem, gdy tropikalny sztorm zmienia się w potężny huragan. Zdając sobie sprawę ze śmiertelnego zagrożenia, Richard nakazuje ukochanej schronić się pod pokładem. Chwilę później gigantyczna fala uderza w jacht i kobieta traci przytomność. Gdy ją odzyskuje, łódź jest zniszczona, maszty połamane, a silnik i radionadajnik uszkodzone...


 Love & Gelato \\ Jenna Evans Welch \\ 4.07


Lina wyruszyła do Włoch tylko po to, by wypełnić wolę umierającej mamy i poznać swego ojca. Cóż to jednak za ojciec, skoro nie było go w jej życiu przez szesnaście lat! Dziewczyna marzy tylko o jednym – o powrocie do USA. Niespodziewanie w jej ręce trafia pamiętnik mamy i Lina zaczyna odkrywać magiczny świat romansów, włoskich dzieł sztuki i sekretnych kulinarnych receptur… W towarzystwie uroczego Rena rusza śladami mamy i ujawnia długo skrywaną rodzinną tajemnicę. Jak się okaże, nic nie jest takie, jakim się wydawało. Nawet ona sama…
____________________________________
Znaleźliście coś dla siebie? Czy może lato jest również dla Was odpoczynkiem dla portfela? A może znacie jakieś inne, ciekawe premiery? Koniecznie dajcie znać!

11 komentarzy:

 1. Nie mam specjalnej ochoty na żaden z tych tytułów, ale na pewno kiedyś skuszę się na jakiś. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja serdecznie, z całego serca polecam piękne wydania Lwa Tołstoja!

   Usuń
 2. Love & Gelato z tego co widzę ma dobre recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na żaden z nich nie mam ochoty :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się ukryć, że w lecie wydawnictwa trochę stopują z premierami :)

   Usuń
 4. Dla mnie zdecydowanie ulga po szalonym kwietniu, maju i czerwcu :D Teraz pora wyczytywać zaległości :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Z powyższych propozycji interesuje mnie "Love & Gelato", ale nie spieszy mi się by ją zdobyć. Pewnie najpierw poczekam na recenzje. A z tych nie wymienionych wyżej czekałam na "Adama", którego już kończę i jestem zachwycona. "Zaginione laleczki", które już mam na półce i biorę się za nią po "Adamie". No i jeszcze Vi Keeland, "First Love", "Wbrew grawitacji", "Dearest Clementine", "Revved", "Historia pewnej dziewczyny" oraz "W blasku nocy". Może i nie wiele, ale i tak wydawnictwa od początku roku nas rozpieszczają, więc i im należy się odpoczynek :D Wierzę, że i tak w tym roku pojawi się jeszcze mnóstwo perełek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewątpliwie! Jesień jest moim zdaniem okresem, w którym wychodzą największe perełki <3

   Usuń
 6. Najbardziej chyba nie mogę się doczekać, kiedy obejrzę i przeczytam "The Kissing Booth". Słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat książki i filmu, aż sama zapragnęłam sięgnąć po tę pozycję (niestety nie mam Netflixa ale jakoś to obejdę :)).

  Pozdrawiam i gorąco ściskam, Wera
  https://readwithstars.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dzień dobry (czy też dobry wieczór) drogi książkoholiku!
Każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz to dla mnie ogromna dawka motywacji. Chętnie poczytam o Twoich przemyśleniach względem omawianej pozycji, postu, odpowiem na nurtujące Cię pytania, postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, by Ci pomóc!
Koniecznie pozostaw również link do swojej działalności internetowej.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia