sobota, 12 listopada 2016

Noah ucieka - John Boyne

 John Boyne to autor znany przede wszystkim ze swoich powieści z zakresu fikcji historycznej, odnoszących na świecie niebywały sukces. Jego nadzwyczajne pióro, zdolność do poruszania w człowieku najskrytszych emocji oraz tematyka, nie należąca do łatwych, objęta w sposób, który chwyta człowieka za duszę zadecydowały o wartości jego powieści w dzisiejszym świecie. Jednak są to pozycje przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. W swej najnowszej książce autor postanowił jednak ukłonić się w stronę znacznie młodszego odbiorcy, oddając w jego rękę piękną, lecz wzruszającą  opowieść o ośmioletnim chłopcu, który swą historią uczy nas - nas wszystkich, dzieci oraz dorosłych czym jest obietnica, stawienie czoła trudnym sytuacjom oraz życie, z którego powinniśmy czerpać jak najwięcej, gdyż czas mimo wszystko, nie jest naszym sprzymierzeńcem.

- Nigdy nie powinieneś pragnąć stać się kimś innym niż jesteś - powiedział cicho starzec. - Pamiętaj o tym. Nie proś o więcej, niż otrzymałeś. Może się to okazać największym błędem twojego życia.
 Ośmioletni Noah pewnego dnia wychodzi z domu, zamierzając już nigdy do niego nie powrócić. Przemierzając kolejne wioski, szuka tej, w której mógłby pozostać oraz żyć, przepełnionym przygodami życiem, z dala od problemów, które pozostawił za sobą. Na swojej drodze napotyka jednak nadzwyczaj osobliwe postacie oraz miejsca, w tym magiczny sklep z zabawkami, prowadzony przez Starca - mężczyznę, który złamał obietnicę. Chłopiec podczas rozmowy z mężczyzną powoli uświadamia sobie powagę swojego czynu oraz możliwe, nieodwracalne konsekwencje z nim związane...

 Jako osoba, będąca wielbicielem historii oraz talentu Johna Boyna widząc w zapowiedziach kolejną historię, która wyszła spod jego pióra, nie potrafiłam przejść obok niej obojętnie, wiedząc nawet, iż jest to książka skierowana do osób znacznie młodszych ode mnie wiekowo. Podejrzewałam jednak, że pod zwyczajną historią, opowiadaną dzieciom na dobranoc, autor skryje wartości, których ponadczasowość uderzy nie tylko młodszych czytelników, lecz również osoby starsze, bardziej przez życie doświadczone. Nie pomyliłam się, ponieważ ta z pozoru mała objętościowo książeczka, porusza WIELKIE tematy.

- Przecież wszyscy się starzejemy - odrzekł królik. - Nawet ty. Tak to już jest. Chłopcy zmieniają się w mężczyzn. A mężczyźni zmieniają się w starców. Przecież o tym wiedziałeś.
 Książka ta była naprawdę niezwykłą lekturą, mogącą towarzyszyć czytelnikowi podczas, leniwych wieczornych godzin. Uważam, iż jest to książka, którą powinno się czytać starszym, posiadającym jakąś wiedzę o świecie dzieciom. Ta pozycja to bardzo piękny oraz przystępny sposób na oswojenie dziecka z pewnymi, nie zawsze pozytywnymi fragmentami życia każdego z nas. Z przemijaniem, wartością rodziny, odnajdywaniem samego siebie, wagą obietnicy oraz konsekwencjami odwrócenia się od problemu. W tej krótkiej powieści nie zabrakło nuty realizmu magicznego oraz baśniowości, który otula czytelnika oraz ramię w ramię prowadzi go wraz z Noahem, w podróż pozwalającą mu zrozumieć samego siebie.

 Jako osoba dorosła widzę również elementy, mogące być niewidoczne dla niewinnych, nieskalanych jeszcze przez świat duszyczek. Ta historia ma wiele wymiarów, przez co uważam, że każdy poddający się jej lekturze odnajdzie coś nowego - przez pryzmat samego siebie uwypukli najbardziej poruszające go kwestie, których mimo pozornej baśniowości książki, jest w niej na pęczki. To przede wszystkim niezwykle wartościowa powieść, mogąca wiele wnieść w życie dziecka, jak i osoby dorosłej pełniącej zaszczyt wchodzenia w ten świat razem ze swym dzieckiem, rodzeństwem, kuzynostwem, czy też innym podrostkiem.

- Czy pan myśli...?
- Czasami, mój chłopcze - przyznał starzec. - Kiedy nie mogę tego uniknąć.
 Godzina poświęcona lekturze tej książki była naprawdę tego warta. Mogę z czystym sercem polecić Wam tę opowieść dla dzieci, która w dobie zaniku oryginalności, spłycenia wartości w otaczającym nas świecie oraz nijakości, czy też głupoty dostępnych historii dla młodszych czytelników jest naprawdę warta tego by usiąść wraz z dzieckiem, mile spędzić z nim czas, przekonać do lektury książek oraz oswoić z ważnymi życiowymi kwestiami oraz wartościami takimi jak przemijanie, rodzina, czy też znaczenie poszukiwania samego siebie, w czasach, gdy cały świat próbuje nam to odebrać. Nadzwyczajna opowieść o niezwykłym zakończeniu.

 Za możliwość przeczytania tej pozycji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa!
★★★★★★★★☆☆

2 komentarze:

 1. Dużo słyszałam o autorze. Ta książka zachęca mnie tym, że jest skierowana do dzieci, a ja ostatnio na nowo odkryłam radość z czytania takich książek niby łatwych a z drugim dnem :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również ta pozycja przypomniała o tej przyjemności!

   Usuń

Dzień dobry (czy też dobry wieczór) drogi książkoholiku!
Każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz to dla mnie ogromna dawka motywacji. Chętnie poczytam o Twoich przemyśleniach względem omawianej pozycji, postu, odpowiem na nurtujące Cię pytania, postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy, by Ci pomóc!
Koniecznie pozostaw również link do swojej działalności internetowej.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia