AKADEMIA PENNYROYAL - M.A. LARSON

1/19/2016 9 Comments A+ a-

„Akademia Pennyroyal szuka odważnych dziewcząt, które chcą zostać księżniczkami, i śmiałych chłopców, którzy chcą zostać rycerzami. Przybywajcie!”
  
  W magiczny świat, inspirowany baśniami braci Grimm, pełen rycerzy, księżniczek, smoków oraz złowieszczych wiedź, wprowadza nas bezimienna dziewczyna, którą w pierwszych rozdziałach książki, odnajdujemy błądzącą samotnie po lesie. Jej celem jest Akademia Pennyroyal, która w swych murach szkoli zarówno pragnące zostać księżniczkami dziewczęta, jak i aspirujących do rangi, wojujących ze smokami rycerzy, chłopców. Młoda dziewczyna odnajduje podczas nauki w szkole swą zagubioną tożsamość, historię swej rodziny oraz prawdziwych przyjaciół, u których boku stawia czoło trudom oraz niebezpieczeństwom czyhającym na każdym kroku.

 Bajki są nieodłącznym elementem życia niemal każdego człowieka. Opowiadane przez bliskich w latach dzieciństwa, zakorzeniają się gdzieś głęboko w nas, otwierając tym samym w naszych głowach drzwi do nowych, pełnych magii światów. Niestety, zdolność do powrotu, do owych krain zanika wraz z wiekiem, zamykając częściowo drzwi do bezgranicznych wrót wyobraźni. Lecz, czy nie każdy z nas pragnie niekiedy ponownie dać ponieść się magii baśni? Akademia Pennyroyal daje taką właśnie możliwość. 

„- Evie, wiele jeszcze musisz nauczyć się o ludziach - odparła Maggie. 
- Lekcja pierwsza: wszyscy jesteśmy wariatami.”

  Sądziłam, iż napotkałam na swej drodze książkę adekwatną dla dzieci chodzących do szkół podstawowych, bądź młodszych.  Bałam się jej prostoty i elementów zadowalających jedynie osoby, w tym właśnie wieku. Jakże wielkie było, więc moje zdziwienie, gdy niemal od pierwszej kartki tego dzieła, mimo moich lat, dawno przekraczających wiek jednocyfrowy, spostrzegłam, iż zakochałam się w tej pozycji bez pamięci! Czułam się wraz z wdrążaniem w lekturę, dokładnie tak jakbym czytała ukochaną baśń. A raczej baśnie, gdyż dzieło pana Larsona czaruje światem, w którym znaleźć możemy wiele elementów oraz postaci zaczerpniętych z baśni braci Grimm. 

  Akademia Pennyroyal” zachwyca pięknem użytego do jej napisania języka, niezwykłością świata oraz zdolnością do wywołania uśmiechu, w chwili dostrzeżenia powiązań z baśniowymi pierwowzorami. To naprawdę bajkowa powieść z wyraziście wykreowanymi bohaterami oraz licznymi zwrotami akcji, które zaskakują nawet dojrzałego czytelnika. To nie jest książka jedynie dla dzieci. Jest przepełniona przygodą oraz garścią magii, która porwie osoby, w każdym przedziale wiekowym.

Ty decydujesz o tym, kim chcesz być. Nikt inny.

  Bohaterowie tej książki ujęli mnie swymi wyrazistymi kreacjami, swoją odwagą, empatią oraz dobrocią, bądź... wręcz przeciwnymi cechami... Niemal każdy z nich dawał nam osobną lekcję na temat życia, począwszy od głównej bohaterki, przez Maggie, po Bazylu skończywszy. Bardzo się z nimi zżyłam i nieuchronnie nadciągające pożegnanie,  starałam się odkładać w czasie, na możliwe jak najdłuższy okres. Ta książka była niezwykle przyjemnym, pełnym magii towarzyszem podróży. Mam nadzieję, że na jej drugą część nie będę musiała długo czytać, ponieważ książka Larsona słusznie zasługuje na porównywanie jej do znamienitej serii J. K. Rowling. 

 Najbardziej jestem wdzięczna tej lekturze za jedno - za odnalezienie we mnie dziecka, które jak się okazało kryło we mnie zawsze i naprawdę uwielbia słuchać historii o rycerzach, księżniczkach, smokach oraz przerażających wiedźmach. Świat, który wykreował autor, mimo oczywistych nawiązań oraz inspiracji, wydaje być się bardzo oryginalny. Możemy na przykład poznać księżniczki, z trochę innej, bardziej... wojowniczej strony. 

- Nie zawsze dobrze jest mieć wybór - powiedziała. 
- Łatwo dokonać niewłaściwego.

 Z całego serca polecam Wam lekturę tej książki. To przygoda, na którą warto się załapać; dla dzieci i nie tylko. Przecież każdy z nas tęskni niekiedy za dzieciństwem. Może warto przybliżyć sobie jego czasy? Gwarantuję Wam, iż tak właśnie się stanie, a uśmiech oraz wyraz zaskoczenia, nie raz zagoszczą na Waszych twarzach. 

Za możliwość przeczytania, tej baśniowej książki dziękuję Wydawnictwu Mamania! 


★★★★★★★☆☆☆

Jestem przeciętną nastolatką o nieprzeciętnej wyobraźni i biblioteczce. Uwielbiam wyzwania, godziny spędzone na czytaniu, poznawaniu nowych światów, zakochiwaniu się od nowa i od nowa w bohaterach danego utworu. Wręcz żyje i oddycham słowami.

9 komentarze

Write komentarze
Miriam Fraser
AUTHOR
19 stycznia 2016 16:48 delete

Pierwszy raz słyszę o tej książce. Może przeczytam jak zobaczę ją w bibliotece. Na razie mie mam ochoty na takie klimaty.
Pozdrawiam

http://wszystkocowiemoksiazkach.blogspot.com

Reply
avatar
19 stycznia 2016 18:33 delete

Mimo, że nie czytam już takich książek, to "Akademia Pennyroyal" urzekła mnie, odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Intrygująca i piękna okładka, interesujący opis no i baśnie - to definitywnie moje klimaty! Tym bardziej przekonują pozytywne recenzje - takie jak Twoja <3
Bardzo mi się tu u Ciebie podoba,więc zyskałaś nową czytelniczkę i komentatorkę :)
Zaczytanego wieczoru!
Charlotte
http://my-life-in-bookland.blogspot.com/

Reply
avatar
Yelle
AUTHOR
19 stycznia 2016 18:41 delete

Baśniowy świat? To coś dla mnie. Sporo osób się zachwyca tą książką i coraz bardziej się się do niej przekonuję :)
ściskam :*
Latające książki

Reply
avatar
19 stycznia 2016 21:06 delete

Jakoś mnie nie ciągnie do tej pozycji, ale może kiedyś ;)

http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

Reply
avatar
20 stycznia 2016 12:16 delete

Zastanawiam się nad tą lekturą, ponieważ czuję, że to są moje klimaty, a porównywanie jej do serii Rowling, tym bardziej mnie w tym przekonuje :)

Reply
avatar
Natalia_Lena
AUTHOR
20 stycznia 2016 15:34 delete

Też myślałam, że to propozycja dla młodszego czytelnika, ale skoro ten baśniowy świat tak zachwyca, to może powinnam rozważyć sięgnięcie po ten tytuł :)

Reply
avatar
20 stycznia 2016 21:39 delete

Mam zamiar niedługo ją przeczytać i zdecydowanie zachęciłaś mnie do sięgnięcia po nią! Myślałam, że będzie to pozycja dla kogoś jeszcze młodszego ode mnie i pozycja nie przypadnie mi do gustu, a jednak jest inaczej.:D

czasdlaksiazki.blogspot.com

Reply
avatar
Irena Bujak
AUTHOR
21 stycznia 2016 22:30 delete

Ależ miałam nosa do tego tytułu, uwielbiam takie klimaty i już nie mogę się doczekać aż się za nią zabiorę. ;)

Reply
avatar
Sylwia
AUTHOR
23 stycznia 2016 11:51 delete

Wierzę, że książka jest dobra, ale jednak wydaje mi się, że nie jest w moim guście czytelniczym, więc tym razem muszę sobie odpuścić.

Reply
avatar

Witaj! Podziel się ze mną swoją opinią na temat recenzowanej książki, opowiedz mi o przeczytanych przez Ciebie książkach o zabawnych wydarzeniach z życia wziętych! :)