SERCE ZE SZKŁA - KATHRIN LANGE

11/04/2015 8 Comments A+ a-

  Książka wciąga nas w sieć legendy panoszącej się po pewnej wyspie, w morze intryg i wachlarz niewyjaśnionych zjawisk. Zadziwia, intryguje, niekiedy przeraża. Poznajcie rozpoczynającą trylogię  książkę niemieckiej autorki, która zaskakuje zwrotami akcji i zakończeniem.

„Klątwa Madeleine Bower - Grace przerwała i zrobiła znaczącą pauzę. - Ona zniszczy pani życie. Już zaczęła panno Juli. Tylko pani nie chce tego widzieć!”

 Siedemnastoletnia Juli, za namową ojca pisarza, wyrusza wraz z nim na wyspę zamieszkiwaną przez zamożne rodziny, w tym przez tą należącą do wydawcy jej ojca. Chęć towarzystwa nie jest jednak jedynym powodem, dlaczego Juli musi jechać wraz z nim. Dziewiętnastoletni David przed sześcioma tygodniami stracił narzeczoną, która zginęła w tragicznym wypadku i to właśnie w nim na nowo życie ma tchnąć Juli. Napotyka jednak na swojej drodze niewytłumaczalne zjawiska i krążącą za nią niczym cień, legendę wyspy. Zaczyna powoli, kawałek po kawałku odkrywać tajemnicę łączącą narzeczoną Davida, inne kobiety, które dotychczas zginęły pozbawiając się życia i zrzucając z klifu oraz niebezpieczeństwo czyhające na nią samą. Klątwa czy intryga? Zabójstwo czy samobójstwo? Prawda czy fałsz?

 Przyznam, że książkę przeczytałam zadziwiająco szybko. Liczyłam na dobry zapychacz czasu, przyjemną lekturę i nic poza tym. Dostałam jednak bardzo interesujący thriller, nie raz przyprawiający mnie o gęsią skórkę i zmuszający do zastanawiania się nad tajemnicą skrytą między kartkami tej powieści. Po jej lekturze czuję się... zaintrygowana. Książka może nie była wybitna, ale na pewno nie można jej odmówić stopniowania napięcia, intrygującej zagadki, tony wątpliwości jaką zasiewa w czytelniku i wszechobecnego mroku.

 Niekiedy wydarzenia wydawały się dziwnie umiejscowione, zachowania wymuszone, tak nierealne, że zastanawiałam się czy autorka miała to na myśli, czy wyszło to przypadkiem, z powodu niedopracowania. Jednym z przykładów jest David, którego mimo chęci nie polubiłam. Tajemniczy, mroczy, przystojny. Potencjalna nowa miłość mojego książkowe życia. Gdyby jednak nie jego obsesyjność, przesadność i emanująca od niego.. dziwność. Gorszym faktem od jego zachowania było to, że główna bohaterka mimo jego wybuchów i wręcz wołających o pomstę do nieba zachowań, bo chwili zbulwersowania ponownie rozckliwiała się nad jego osobą. Mimo tego mankamentu w jej osobie, ją samą odebrałam dość pozytywnie. Była silną, z ogóły dość rozsądną młodą dziewczyną. Pozostali bohaterowie natomiast zostali wykreowani dość dobrze. Byli wielowymiarowi; nikt nie był tym za kogo go z początku uważałam, lecz mimo wszystko nie zapadli mi w pamięci.

 Muszę jednak złożyć autorce pokłon za niespodziewane zakończenie, które łączyło drobne wydarzenia w szokujące rozwiązanie zagadki, na które nie wpadłabym prawdopodobnie nigdy. Trzymała ona aurę tajemniczości niemal przez całą książki, co w ostateczności sprawiło, że chętnie sięgnę w przyszłości po kontynuację licząc na podobną dozę wrażeń. Każda strona przynosi nam nowe pytania bez odpowiedzi i kiedy wreszcie je dostajemy (choć nie na wszystkie) nagle wszystko staje się logiczne. Czemu nie na wszystkie? Gdyż część rzeczy nadal jest postawiona pod znakiem zapytania i prawdopodobnie szansę na odkrycie otrzymamy w kolejnych częściach.

 Tak naprawdę im mniej wiecie o tej książce, tym lepiej. Opis z tyłu książki jest na tyle dobrze skonstruowany, że wyjawiając wszystko, nie wyjawia tak naprawdę niczego. Sama historia jest zaskakująca intrygująca. Nie mogłam się oderwać od tej przyjemnie, lecz nie wybitnie napisanej książki, zastanawiając się samodzielnie nad rozwiązaniem zagadki, klątwy czy też intrygi jak to sugeruje nam po trochu autorka.

„Każdy przecież wie, że kobiety, które znajdą miłość w Sorrow, nie pożyją długo.”

 Nie ufajcie okładce. Książka skrywa w sobie więcej niż ta oferuje. Jeśli lubicie tego typu klimaty, aurę tajemniczości, legendy, klątwy, zagadki to serdecznie polecam Wam lekturę "Serca ze szkła". Spędzicie kilka przyjemnych wieczorów starając się rozwikłać tajemnicę wyspy.

★★★★★★☆☆☆☆

Jestem przeciętną nastolatką o nieprzeciętnej wyobraźni i biblioteczce. Uwielbiam wyzwania, godziny spędzone na czytaniu, poznawaniu nowych światów, zakochiwaniu się od nowa i od nowa w bohaterach danego utworu. Wręcz żyje i oddycham słowami.

8 komentarze

Write komentarze
Ola K.
AUTHOR
4 listopada 2015 20:33 delete

Mam wielką ochotę na tę powieść. Mam nadzieję, że pomio wad, które wskazałaś, przypadnie mi do gustu.

Reply
avatar
Insane
AUTHOR
4 listopada 2015 20:58 delete

Sama nie wiem. Na początku bardzo chciałam przeczytać, ale później wyszło kilka negatywnych recenzji i one mnie zniechęciły. Może i na dobre.

Reply
avatar
Alathea
AUTHOR
4 listopada 2015 21:01 delete

Powinnam zaprzestać czytać jakichkolwiek recenzji, bo stos książek do przeczytania dalej się piętrzy, a rzekomo powinnam się uczyć. ;x
"Jednym z przykładów jest David, którego mimo chęci nie polubiłam. Tajemniczy, mroczy, przystojny. Potencjalna nowa miłość mojego książkowe życia. Gdyby jednak nie jego obsesyjność, przesadność i emanująca od niego.. dziwność". - A mnie właśnie zaintrygowała ta dziwność, bo postać tajemnicza, mroczna i niestety przystojna brzmi dość sztampowo i nudno.

Reply
avatar
4 listopada 2015 21:05 delete

Ta dziwność jest niestety negatywna, choć bardzo życzyłabym sobie by było inaczej.

Reply
avatar
5 listopada 2015 11:15 delete

Ja gdy wzięłam tę książkę w ręce, myślałam, ze to opowieść dla młodzieży a nie tak jak napisałaś thriller, miło się zaskoczyłam ;)

Reply
avatar
brak pomysłu
AUTHOR
6 listopada 2015 13:51 delete

Niby mnie korci, a jakoś mi do niej nie jest po drodze..

Reply
avatar
Fenko
AUTHOR
7 listopada 2015 10:28 delete

Super, że książka zapowiada więcej niż to, co widać na okładce, zawsze miło się zaskoczyć :) może sięgnę, jeśli tylko wpadnie mi w ręce, ale przyznaję, że szukać nie będę

P.S. Organizuję u siebie wymiankę świąteczną z akcentem książkowym. Będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do zabawy. W tamtym roku było super! :)

Reply
avatar
7 listopada 2015 15:29 delete

Myślałam, że to będzie jakiś cukierkowy New Adult - jak pozory mogą mylić!!!
Na pewno przeczytam tym bardziej, że tak pozytywnie ją odebrałaś :3

Reply
avatar

Witaj! Podziel się ze mną swoją opinią na temat recenzowanej książki, opowiedz mi o przeczytanych przez Ciebie książkach o zabawnych wydarzeniach z życia wziętych! :)